Kąpiel włosów w olejku lnianym.

Olejek lniany pozyskiwany jest z nasion lnu zwyczajnego, rośliny uważanej za leczniczą. Jego działanie znane już było osiem tysięcy lat temu i opisane zostało między innymi w Biblii i przez Hipokratesa. Z czym wiąże się tak ogromna popularność tej roślinki?

Niesamowite właściwości olejek lniany zawdzięcza witaminom i kwasom tłuszczowym, które zawiera. Chodzi tu o witaminy E, A i B oraz kwasy Omega – 3, Omega – 6 i Omega – 9. W głównej mierze to właśnie te składniki odpowiadają za prawidłowe działanie układów i narządów wewnętrznych o organizmie człowieka. Olejek lniany odpowiada również za kondycję skóry twarzy i paznokci. Bardzo dobrze nawilża, oczyszcza pory skóry, pomaga w walce z trądzikiem. Działa regenerująco na podrażnioną i wysuszoną cerę, odbudowuje lipidową warstwę ochronną skóry. Wygładza i uelastycznia naskórek, zapobiegając jednocześnie powstawaniu zmarszczek i suchych skórek. A jak olejek lniany oddziałuje na skórę głowy i włosy?

Olejek lniany poprawia kondycję pasemek. Doskonale nawilża, nabłyszcza i wygładza włosy, zapewniając im dodatkowo atrakcyjny wygląd. Sprawia, że czesanie i suszenie stają się łatwiejszymi i przyjemniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Produkt okala kosmyki niewidzialną otoczką, której zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami i szkodliwym czynnikami zewnętrznymi. Odbudowuje uszkodzone końcówki i regeneruje zewnętrzną strukturę włosów. Olejek lniany pozytywnie wpływa na skórę głowy. Wzmacnia cebulki włosowe, przyspiesza mikrokrążenie, zapewnia większy dopływ tlenu do mieszków włosowych. Pomaga w walce z łupieżem, łuszczycą i świądem. Zapobiega wypadaniu i łamaniu włosów.

Oczywiście najbardziej znanym sposobem pielęgnacji włosów jest olejowanie. Niekiedy zabieg ten określa się mianem olejowych kąpieli włosów. Dlaczego? Otóż wiele kobiet używa olejku lnianego jako dodatku do wody, w której następnie myje włosy. Aby zabieg był w 100% efektywny, a także wygodny, należy przygotować dużą miskę z ciepłą wodą i naturalnym olejkiem lnianym. W tak sporządzonej miksturze myje się włosy przez kilka minut, a następnie na głowę zakłada się foliowy czepek lub ręcznik. Po upływie około godziny włosy myje się szamponem. Na czyste pasemka można nałożyć odżywkę do spłukiwania. Kurację należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu przez około dwa lub trzy miesiące.

Aby olejek lniany na dłużej zachował swoje właściwości i mógł nam służyć jako kosmetyk pielęgnacyjny, musimy we właściwy sposób go przechowywać. Produkt należy umieścić z daleka od źródeł światła, wilgoci, zmiennych temperatur, tlenu i powietrza. W przeciwnym wypadku może zostać narażony na jełczenie, czyli jednocześnie na hydrolizę i utlenianie. Dlatego już przy zakupie zwracajmy uwagę na opakowanie, skład i miejsce pochodzenia olejku lnianego.