Zastosowanie, aplikacja i właściwości olejku lnianego.

To, że olejek lniany jest jednym z najważniejszych dla zdrowa człowieka tłuszczów roślinnych, wiadomo już od bardzo dawna. Zawiera bowiem Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), które mają duże znaczenie w powstawaniu niektórych hormonów i w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych. Oczywiście olejek lniany posiada inne, bardzo istotne z punktu widzenia zdrowia człowieka, właściwości. Wspomaga układ trawienny, nerwowy i immunologiczny. Sprzyja rozwojowi umysłowemu i fizycznemu, uzupełnia zapotrzebowania płodu na NNKT. Olejek lniany bardzo często wykorzystywany jest również podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Olejek lniany posiada działanie łagodzące i regenerujące. Przeznaczony jest do skóry tłustej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i powstawania trądziku. Produkt przeciwdziała pojawianiu się zaskórników, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry twarzy, leczy bolesne zmiany dermatologiczne. Poradzi sobie nawet z łupieżem, łuszczycą, suchością skóry głowy lub nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Olejek lniany wygładza, zmiękcza i nawilża włosy. Zabezpiecza przed rozdwajaniem się końcówek i chroni przed działaniem promieni słonecznych. Zapobiega wypadaniu i łamaniu się włosów.

Bardzo popularnym sposobem pielęgnacji jest olejowanie włosów lub stosowanie olejków w postaci maseczek. Olejek lniany sprawdzi się tu wyśmienicie. Pasemka natłuszcza się produktem, od podstawy aż po same końcówki; nie wolno zapomnieć o skórze głowy. Olejek pozostawia się na godzinę lub na całą noc. Czas pojedynczej kuracji uzależniony jest od długości i stopnia zniszczenia pasemek. Po zakończonym zabiegu włosy dokładnie myje się i nakłada odżywkę do spłukiwania.

Olejek lniany pozyskiwany jest z nasion lnu zwyczajnego, rośliny pochodzącej z Bliskiego Wschodu i uprawianej od kilku tysięcy lat. Posiada charakterystyczny aromat i złoto – żółty kolor. Nie jest olejek odpornym na ciepło, dlatego nie wolno go podgrzewać. W temperaturze -20°C staje się miękką masą. Oryginalny i naturalny olejek lniany powinien być tłoczony na zimno; nie może być poddawany procesowi oczyszczania. Musi być przechowywany w odpowiednich warunkach: w butelce z ciemnego szkła i z daleka od źródeł wilgoci, światła, powietrza, skrajnych temperatur. Tylko wtedy produkt zachowa swoje pielęgnacyjne i lecznicze właściwości.