Olejek lniany wytwarza się z małych i brązowych nasionek lnu zwyczajnego. Na pewno każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział tę roślinkę. Poza tym nasiona lnu dostępne są także w sklepach zielarskich i aptekach. Spotkamy je pod nazwą siemię lniane. Kupując odpowiednią ilość nasionek, sami możemy zrobić olejek lniany. Jednak jeśli nie masz odpowiednich urządzeń, jesteś zdana na zakupy w sieci lub w sklepach stacjonarnych.
Obecnie na rynku dostępne są specjalne prasy do oleju. Są to niewielkie roboty kuchenne, przypominające wypiekacze do chleba, wyposażone w odpowiednie oprogramowanie i panel sterujący. Prasy są bardzo łatwe w obsłudze. A w jaki sposób działają? Urządzenie tłoczy olej poprzez zgniatanie nasion; ich pozostałości są od razu usuwane w formie wiórek, które ponownie można wykorzystać, robiąc np. mąkę. Olejek jest zimny, nie zawiera żadnych substancji chemicznych; w naczyniu z olejkiem może zbierać się osad – jest to jednak rzecz zupełnie normalna. Prasa w ciągu godziny wyciska do około 3 kg nasion. To, ile oleju się z nich uzyska, zależy od oleistości samej rośliny. Chcąc pozyskać naturalny olejek lniany, możemy udać się również do tłoczni lub olejarni. Kupimy tam w 100% ekologiczny, nieoczyszczony i tłoczony na zimno produkt. A przy okazji miło spędzimy dzień: niektóre olejarnie znajdują się na terenie skansenów.
Dlaczego olejek lniany jest tak pożądany przez kobiety dbające o urodę? Produkt zawiera wiele cennych substancji. Znajdują się w nim kwasy Omega – 3, Omega – 6 i Omega – 9 oraz witamina E. Składniki te są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Zapobiegają powstawaniu wielu chorób, wpływają na kondycję skóry i włosów, poprawiają koncentrację i pamięć, korzystnie oddziałują na przebieg ciąży oraz zapewniają zdrowie zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Jak wykorzystać wytłoczony przez nas lub zakupiony w tłoczni oryginalny olejek lniany?
Olejek lniany można codziennie pić lub dodawać do sałatek. Nadaje się też świetnie do usuwania wodoodpornego makijażu i oczyszczania twarzy. Nawilża i odżywia paznokcie, a przy tym zmiękcza skórki. Pomaga uporać się z trądzikiem lub podrażnioną skórą twarzy. Likwiduje stany zapalne skóry i zapobiega powstawaniu zaskórników. Nawilża i regeneruje uszkodzony naskórek. W równie skuteczny sposób dba o włosy i skórę głowy. Wygładza puszące się i suche pasemka, domyka łuski włosowe, przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek. Chroni pasemka przed promieniowaniem UVA i UVB, pomaga uporać się z łupieżem i innymi chorobami skóry głowy.