Olejek lniany pozyskiwany jest z nasion lnu zwyczajnego poprzez tłoczenie na zimno. W ten sposób otrzymuje się płyn o żółtym kolorze i intensywnym aromacie. Jego lecznicze właściwości były już znane w starożytności; wykorzystuje się go także (choć w niektórych przypadkach już się tego nie robi) w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, przemysłowym i artystycznym oraz jako suplement diety. Olejek lniany zaliczany jest do grupy olejów schnących. Ma bardzo krótki termin ważności, nie nadaje się do smażenia, a poniżej 20°C zamienia się w miękką masę.
Olejek lniany zawiera wiele składników, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zaliczyć do nich można następujące substancje: białka, fitosterole, witaminy (A, B, E), nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy i oleinowy) oraz nasycone kwasy tłuszczowe. To te składniki dbają między innymi o: układy trawienny, sercowo – naczyniowy, nerwowy i immunologiczny, kondycję skóry, włosów i paznokci, prawidłową wagę, przemianę pokarmu w energię, stan psychiczny. Olejek lniany może być także stosowany do masażu, oczyszczania cery metodą OCM i zmywania wodoodpornego makijażu. Odżywia skórę twarzy i ciała oraz poprawia kondycję paznokci.
Najbardziej rozpowszechnionym sposobem stosowania olejku lnianego jest olejowanie włosów. Jak wygląda ten zabieg? Na całą długość włosów nakłada się produkt, następnie należy je rozczesać i zawiązać w ciasny warkocz. Zabieg przeprowadza się na noc, a rano głowę dokładnie myje się szamponem, który nie zawiera SLS. Na koniec można nałożyć odżywkę przeznaczoną do spłukiwania. Olejowanie włosów powinno przeprowadzać się dwa razy w tygodniu. Po około trzech miesiącach systematycznego stosowania można zauważyć pierwsze efekty. Co olejek lniany daje włosom?
Olejek lniany domyka łuski włosowe, sprawiając, że pasemka są gładkie, lśniące i miękkie. Produkt zapewnia włosom zdrowy połysk, poprawę kondycji i dogłębne nawilżenie. Włosy nie puszą się i nie elektryzują. Olejek regeneruje rozdwojone końcówki włosów, ułatwia rozczesywanie i zabezpiecza przed działaniem wysokiej temperatury wytwarzanej podczas suszenia, prostowania lub ondulacji. Poza tym, kosmetyk wpływa pozytywnie na stan skóry głowy. Pomaga w walce z egzemą i łuszczycą skóry głowy, leczy łupież i reguluje pracę gruczołów łojowych. Stymuluje porost włosów i zapobiega przedwczesnemu siwieniu.
Olejek lniany ma bardzo krótki termin przydatności do spożycia. Z tego względu należy przechowywać go w butelce z ciemnego szkła, z daleka od światła i wilgoci. Wystawiony na działanie promieni słonecznych jełczeje, traci swoje właściwości i składniki odżywcze. Zapamiętaj! Olejek lniany można również spożywać w charakterze suplementu diety.